Neler yeni

DEBİT NOTE- CREDiT NOTE

Ahmet

New member
1) -Yurtiçi satıcı olarak ( ihracatçı) yurtdışına satış yaptım fakat fazla fatura etmişim, yurt dışı firma Credıt note istiyor düzenleyebilirmiyim.( iade faturası kesemiyor)
kdv iadesi açısından sıkıntı olurmu.
misal ben bu yaptığım ihracat için yüklenilen hesapladım ve kullandım.bu işlemlerden sonra credıt note düzenlyeceğim şeklinde düşünün.

2)-birde tam tersi olursa diye bir soru aklıma geldi.
ihracatçı olarak eksik fatura etmişim, debıt note ( f.farkı matrah arttırıcı) düzenleyebilirmiyim.( yinede e-fatura,earşiv veya kağıt fatura düzenlemem gerekir mi)

İyi Çalışmalar..

İhracat Zirvesi

Yönetici
1) -Yurtiçi satıcı olarak ( ihracatçı) yurtdışına satış yaptım fakat fazla fatura etmişim, yurt dışı firma Credıt note istiyor düzenleyebilirmiyim.( iade faturası kesemiyor)
kdv iadesi açısından sıkıntı olurmu.
misal ben bu yaptığım ihracat için yüklenilen hesapladım ve kullandım.bu işlemlerden sonra credıt note düzenlyeceğim şeklinde düşünün.

2)-birde tam tersi olursa diye bir soru aklıma geldi.
ihracatçı olarak eksik fatura etmişim, debıt note ( f.farkı matrah arttırıcı) düzenleyebilirmiyim.( yinede e-fatura,earşiv veya kağıt fatura düzenlemem gerekir mi)

İyi Çalışmalar..

1) Fazla Fatura Kesimi ve Credit Note Düzenleme:

Eğer yurtdışına satış yaparken fazla fatura kesmişseniz ve müşteri sizden bir Credit Note (alacak belgesi) talep ediyorsa, bu durumda Credit Note düzenleyebilirsiniz. Ancak, dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır:

• KDV İadesi Açısından: Fazla fatura nedeniyle KDV iadesi talep ettiyseniz, Credit Note düzenlediğinizde bu fazla faturalandırmayı düzeltmeniz gerekir. Credit Note, KDV beyannamenizde ilgili dönemde yapılan bir düzeltme olarak gösterilmelidir. Bu durumda, KDV iadesi tutarınızı yeniden hesaplamanız ve gerekli düzeltmeleri yapmanız gerekebilir.
  • Muhasebe Kayıtları: Credit Note düzenlerken, fazla fatura edilen tutarın muhasebe kayıtlarında da düzeltilmesi gerekecektir. Bu durum, hem gelir tablonuzda hem de beyannamelerinizde gerekli düzeltmeleri yapmanızı gerektirir.
2) Eksik Fatura Kesimi ve Debit Note Düzenleme:

Eğer bir ihracatçı olarak eksik fatura kesmişseniz ve bu durumu düzeltmek istiyorsanız, Debit Note (borç belgesi) düzenleyebilirsiniz. Bu durumda aşağıdaki hususlara dikkat etmelisiniz:

• Matrah Artışı ve Fatura Düzenleme: Debit Note ile matrahı artırmanız durumunda, ilgili döneme ait bir e-Fatura, e-Arşiv Fatura veya kağıt fatura düzenlemeniz gerekebilir. Matrah artışının ne zaman ve nasıl gerçekleştiğine bağlı olarak, bu durumun KDV beyannamesinde ve gelir tablosunda da düzeltilmesi gerekecektir.
  • KDV Beyannamesi: Matrah artırımı durumunda, KDV beyannamesinde gerekli düzeltmeleri yaparak, vergi dairesine bu durumu bildirmeniz gerekecektir.
Her iki durumda da, yapılan işlemlerin vergi mevzuatına uygun olduğundan emin olmak için mali müşaviriniz veya vergi danışmanınız ile iletişime geçmeniz önemlidir. Bu, ileride herhangi bir cezai durumla karşılaşmamanız için önemlidir.

Üst Alt